2020-07-08     Arnolda, Edgara, Elżbiety

GODZINA KODOWANIA

Od 4 do 10 grudnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnoświatowej akcji „Tydzień Edukacji Informatycznej”, której główną inicjatywą była „Godzina Kodowania” zorganizowana przez Komitet Doradczy i Kontrolujący the Hour of Code i Computer Science Education Week, USA. Do „Godziny Kodowania” przystąpiło ponad sto osiemdziesiąt krajów, wsparło ją czterystu partnerów (m.in. Microsoft, Apple, Disney). Podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej uczniowie na zajęciach komputerowych i lekcjach informatyki programowali poprzez zabawę. Układając kody z bloczków rozwiązywali różne łamigłówki, rozwijali logiczne myślenie, tworzyli gry, których bohaterami były popularne postacie z bajek, filmów. Każdy poprawnie napisany przez ucznia kod dawał mu satysfakcję i radość sukcesu.

Godzina Kodowania organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (4-12 XII), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce.

W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.

"Każdy uczeń powinien mieć możliwość nauki informatyki. Pomaga ona rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kreatywności. Dzięki rozpoczęciu nauki wcześnie, uczniowie zdobędą podstawy dla przyszłych sukcesów na jakiejkolwiek ścieżce zawodowej w XXI wieku."