Noc pożeraczy książek

NOC POŻERACZY KSIĄŻEK

1 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji „Nocy z książką”, tym razem pod hasłem „Noc pożeraczy książek”. Do udziału zaproszeni zostali uczniowie, którzy wykazali się największą aktywnością czytelniczą, brali udział lub pomagali w organizowanych przez nauczyciela bibliotekarza imprezach czytelniczych. W programie „Nocy pożeraczy książek” znalazł się występ działającej przy bibliotece szkolnej grupy teatralnej „Fanaberie Artystyczne.” W przedstawieniu opartym na twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy młodzi aktorzy zaprezentowali nietypowe interpretacje znanych i lubianych wierszy. Dla rozbawionych widzów stało się to również sprawdzianem ich talentów aktorskich, ponieważ także oni zapraszani byli do zabawy w teatr. Widzowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli  doskonały występ grupy „F-Art” , nagradzając go gromkimi brawami. Hitem wieczoru okazał się występ ucznia klasy VII a Wiktora Laskowskiego, który w mistrzowski sposób w dwóch odsłonach zaprezentował wiersz Juliana Tuwima „Słowik”. Pierwsza interpretacja, lekka i poetycka, druga kabaretowa rozbawiła widzów do łez.  Uczestnicy „Nocy z książką” ośmieleni i zachęceni przez starszych kolegów i koleżanki z entuzjazmem przyjęli zaproszenie do udziału w prowadzonych przez „farciarzy” warsztatach teatralnych. Młodzi aktorzy świetnie radzili sobie z zabawami i ćwiczeniami teatralnymi, które uczyły młodzież, w jaki sposób pozbyć się tremy przed występem, rozgrzać aparat mowy, ćwiczyć koncentrację, zmieniać mimikę twarzy, budować historię postaci, animować przedmioty. Warsztaty teatralne oraz występ grupy „F-Art.” zainspirował i dodał odwagi uczestnikom „Nocy z książką”, którzy odważnie i w piękny sposób przedstawili własną interpretację wybranych wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Kolejnym punktem „Nocy pożeraczy książek” były warsztaty plastyczne – ilustrowania książek , które pozwoliły wszystkim odkryć w sobie duszę artysty. Efekty pracy uczniów wyeksponowane zostały na pięknej wystawie, którą obejrzała cała społeczność uczniowska. Podczas „Nocy z książką” znalazł się również czas na kącik literacki ph „Straszne historie”, w czasie którego uczennica z klasy Va Zuzanna Zagórska przeczytała własne opowiadanie pt. „Lilia bohaterka”. Autorka oraz jej przerażająca historia nagrodzone zostały gromkimi brawami. Chwilą relaksu po trudach warsztatów (tradycyjnie już) był bal piżamowy, który dostarczył wszystkim wspaniałej zabawy. „Noc z książką” oczywiście nie mogła obejść się bez seansu filmowego, tym razem uczniowie zaproszeni zostali do obejrzenia filmu „Atramentowe serce”. Całą imprezę wspomagali rodzicie, którym należą się podziękowania za pomoc w zakupach i za świetne ciasta dla swoich milusińskich.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza, prowadzącym i opiekunem grupy teatralnej „Fanaberie Artystyczne” był nauczyciel-bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie pani Barbara Malisz.

W czasie „Nocy pożeraczy książek” wystąpiła grupa teatralna F-Art.” w składzie: Aleksandra Migacz, Julia Gruca, Katarzyna Siuta. Magdalena Konieczny, Julia Masztafiak, Wiktor Laskowski i Michał Sztuczka.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Jadwiga Piszczek, Anna Maczuga, Marta Włodarczyk–Deć, Barbara Malisz.

Autor artykułu: Anna Maczuga