2020-07-16     Eustachego, Mariki, Mirelli        
Strona główna -> ROK SZKOLNY 2019/20 -> Zbieramy nakrętki

 

ZAKRĘĆMY SIĘ DLA WOJTUSIA I PAMIĘTAJMY, ŻE „dobro powraca”

Szkolne koło PCK zachęca wszystkich nauczycieli, uczniów i ich rodziców do zbierania nakrętek. W naszej Szkole od 2009 roku NIEUSTANNIE TRWA AKCJA ZAKRĘTKOWA. Średnio, rocznie zbieramy 12 worków (120 litrowych) nakrętek. Pomogliśmy już wielu osobom w sfinansowaniu leczenia czy w zakupie wózka inwalidzkiego. W tym roku szkolnym „zakręciliśmy się” i zbieramy nakrętki dla Wojtusia Gancarczyka z Izb. Cztero-letniego chłopca, chorego na genetyczną chorobę, która powoduje stopniowy i nieodwracalny zanik mięśni. Wojtuś potrzebuje stałej rehabilitacji i przeszczepu komórek macierzystych. Wszyscy, którzy zechcą pomóc w akcji i zaangażować się w pomoc dla Wojtusia, bardzo proszę o przynoszenie nakrętek do opiekuna Szkolnego Koła PCK – pani Reginy Łukaszyk.

Jakie nakrętki zbieramy?

Zbieramy nakrętki od napojów, soków, kremów, kawy, płynów do naczyń czy do płukania. Mile widziane są opakowania z jajek niespodzianek. Jednym słowem wszystkie plastikowe nakrętki, które wpadną Wam w ręce. Im grubszy będą miały plastik tym lepiej!!!

Ważne! Aby oczyścić wnętrze nakrętki, tak aby był czysty plastik – usuń tekturkę spod wieczka kawy rozpuszczalnej lub folię czy złotko spod wieczka kremów.

  Zbieranie nakrętek.
O co chodzi
w popularnych akcjach? Jakie nakrętki zbierać?

Skąd się wzięła akcja  nakrętkowa?

W Polsce ideę akcji nakrętkowej w 2008 roku rozpowszechnili studenci z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, obecnie koordynatorzy całego przedsięwzięcia (zakretki.info). Zaczęło się od tego, że grupka młodych ludzi chciała pomóc znajomemu, więc wpadli na pomysł zorganizowania charytatywnej zbiórki. To, co z początku wydawało się niemożliwe, okazało się wielkim sukcesem, a akcja zakrętkowa opanowała już całą Polskę. Każdy zebrany kilogram to kolejna złotówka na subkoncie fundacji, przeznaczona na zakup wózka inwalidzkiego bądź rehabilitację.

 

Dlaczego akurat nakrętki?

Bo szkło jest niebezpieczne, butelki plastikowe zbyt tanie, metal kłopotliwy w zbiórce, a puszki aluminiowe nie kojarzą z się charytatywną inicjatywą społeczną (głównie przez to, czym są wypełniane). Wiele osób pyta nas, dlaczego mają być nakrętki, a my tłumaczymy, że są ciężkie i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń.

 

Jak to wygląda?

Nakrętki dostarczane są do siedziby fundacji i stowarzyszeń, gdzie są segregowane, ważone i pakowane przez wolontariuszy. Następnie sprzedawane są firmie recyklingowej, która wpłaca środki finansowe na subkonta pacjentów fundacji. Pieniądze na wózek czy rehabilitację przekazywane są dopiero wtedy, gdy uzbiera się cała suma. Akcje organizują też osoby prywatne, które nie należą do żadnej fundacji. Swoją działalność promują wśród znajomych, na forach czy blogach. W tym przypadku należy wykazać się ostrożnością.

 

Co dalej z nakrętkami ?

Firmy recyklingowe zakupione zakrętki przerabiają na surowiec wtórny (plastikowy granulat), który następnie jest przetwarzany przez producenta na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Zbierając nakrętki mamy pewność, że nie wylądują one na składowisku albo, co gorsza, w lesie.

 

Kto na tym korzysta?

Środowisko- butelki pozbawione nakrętek można łatwo zgniatać, dzięki czemu zmniejsza się ich objętość. Pozwala to zredukować koszty transportu i składowania. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, w związku z czym w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu frakcji. W tym przypadku wyceniana jest praca człowieka w sortowni, który przy segregacji nie musi odkręcać butelek, dzięki czemu oszczędza czas i pieniądze.

Firmy recyklingowe- Dzięki tego typu akcjom recykling odpadów jest zdecydowanie łatwiejszy. Nie wymaga tyle pracy i czasu, czyli generuje mniejsze koszty procesu. Firmy segregujące odpady dostają czysty PET (polietylen, polipropylen), który od razu nadaje się do przetworzenia. Oszczędzane są pieniądze, a jeżeli są pieniądze, to jest też zysk. Obiektywnie trzeba przyznać, że korzysta na tym też środowisko, bo odpady nie trafiają na składowiska.

 

Społeczeństwo- W przypadku szkół, zbiórka nakrętek jest elementem edukacyjnym, który zmierza do wprowadzenia nawyku selektywnego zbierania odpadów. Takie akcje prowadzone w ramach edukacji szkolnej uświadamiają młodym ludziom, jak ważny jest recyklingi ochrona środowiska. Istotne jest to, co robimy dla innych: Nie tylko o pieniądze w całej akcji chodzi. Ważne jest to, że pomagamy ludziom.

 

Odwiedzin :

Szkoła Podstawowa nr 1 im.KaOSG    38-312 Ropa 780     sp1@eu-rop.pl     

Wyswietlen: 0