2021-04-22     Łukasza, Kai, Nastazji     "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen    

  

 

Wszystkim uczniom, oraz ich rodzicom, pracownikom szkoły

życzymy udanych, bezpiecznych i słonecznych wakacji.

Do zobaczenia za dwa miesiące!

 


Uroczyste zakończenie ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 

                         


Lato

21 czerwca rozpoczęło się kalendarzowe lato!  Lato jest najcieplejszą porą roku, gdzie dzień jest dłuższy i dłużej możemy cieszyć się promieniami gorącego słońca. Ten tydzień będzie pełen atrakcji, nie zapomnijmy o dwóch ważnych świętach!

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca.

Wszystkim tatusiom życzymy wielgachnych uśmiechów na twarzy.

24 czerwca świętujemy z kolei Dzień Przytulania.

 Ten dzień w tym roku też będzie wyjątkowy, bo to zakończenie roku szkolnego 2015/2016.

  Chyba piękniejszego dnia dłuuuuugo nie będzie!!!


Dzień Dziecka = Dzień Sportu Szkolnego

 

Jak co roku tak i w tym w naszej szkole obchodzono Dzień Dziecku połączony z Dniem Sportu Szkolnego. Tegoroczne obchody tego podwójnego święta odbyły się na boisku szkolnym „pod chmurką”. Zmagania młodych sportowców miały nieco inny charakter niż w latach poprzednich. W tym roku postawiono na czystą rekreację, rezygnując tym samym z elementu rywalizacji. Na płycie boiska rozstawiono różnorodne stacje, które każda klasa miała przejść. Na każdą z nich przeznaczono ok. 12 minut. Zabawy, śmiechu i radości było dużo. Sądząc po reakcjach uczestników taka forma rekreacji na świeżym powietrzu zdała egzamin i na pewno będzie kontynuowana w przyszłym roku. Po zakończonych zajęciach sportowych uczniowie udali się do swoich klas na pyszny, zdrowy poczęstunek przygotowany przez jak zwykle niezawodne mamy.

Fotogaleria...>>>


 Dzień Mamy i Dzień Taty

24 maja 2016 w naszej szkole odbyło się uroczyste święto najdroższych nam osób – Mam i Tatusiów, czyli Dzień Mamy i Taty. To święto ma na celu okazanie rodzicom szacunku, miłości oraz podziękowaniaza trud włożony w wychowanie. Uczniowie wspaniale wykonali przygotowany program artystyczny. Jak co roku rodzice nie zawiedli swoich pociech i licznie przybyli na uroczystość. Dodatkową atrakcją było wręczenie przez dzieci medali Super MamaSuper Tata. Dzieci były dumne, że w taki sposób mogły Im podziękować za wszystko co dla nich zrobili i robią. Uczniowie, aby tradycji stało się za dość, wspólnie zaśpiewali mamom i tatom gromkie „Sto lat!”.

 Serdecznie dziękujemy za wspólny miło spędzony czas.

Fotogaleria...>>>


Przedstawienie "O Krasnoludkach i o sierotce Marysi"

Fotogaleria...>>>


Konstytucja 3 Maja

4 maja obyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie z klas IIc oraz VIa przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Scenariusz przedstawiał okoliczności uchwalenia tak ważnej dla nas Konstytucji oraz przeniósł nas w czasy panowania króla Augusta Poniatowskiego. Apel był okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu, do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.


Bezpiecznie z azbestem

Dnia 20 kwietnia 2016 r. odbyła się w naszej szkole prelekcja pt. "Bezpiecznie z azbestem" z udzialem uczniów klas I i II. Celem prelekcji było zaznajomienie najmłodszych uczniów z tematyką poprawy stanu środowiska naturalnego, oraz wpływem azbestu na zdrowie i życie człowieka. Uczestnicy spotkania dowidzieli się w jaki sposób dokonuje się demontażu, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest. Prowadzący w ciekawy i bardzo obrazowy sposób podzielili się swoją wiedzą z młodymi słuchaczami.

 Fotogaleria...>>>


 copy3_of_umiech.jpg  copy3_of_umiech.jpg  copy3_of_umiech.jpg  copy3_of_umiech.jpg  copy3_of_umiech.jpg  copy3_of_umiech.jpg  copy3_of_umiech.jpg  copy3_of_umiech.jpg  copy3_of_umiech.jpg  copy3_of_umiech.jpg 

DZIEŃ UŚMIECHU I ŻYCZLIWOŚCI

Darząc uśmiechem - uszczęśliwiasz serce. Uśmiech bogaci obdarzonego nie zubożając dającego. Nie trwa dłużej niż chwila, ale jego wspomnienie zostaje na długo. Nikt nie jest tak bogaty, by mógł nim pogardzić, ani tak ubogi, by nie mógł nim darzyć. Uśmiech niesie radość rodzinie, umacnia w pracy, w szkole, świadczy o przyjaźni. Uśmiech podnosi na duchu zmęczonych, leczy ze smutku. Gdy więc napotkasz kogoś o twarzy ponurej, obdarz go hojnie uśmiechem; któż bowiem bardziej go potrzebuje niż ten, co nie potrafi go dawać?

   To, oto przesłanie obowiązywało 8 kwietnia 2016 roku. W tym właśnie dniu obchodzono w naszej szkole Dzień Uśmiechu i Życzliwości. Pamiętajmy zatem, iż wzajemna życzliwość, grzeczność, uprzejmość, serdeczność – są jak piękne kwiaty na kobiercu ludzkiego życia. Warto więc pieczołowicie pielęgnować i szanować to piękno. Dlatego zwracamy się z szerokim apelem do wszystkich uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie o eksponowanie wzajemnej życzliwości, uprzejmości, serdeczności i sympatii. Chcemy, aby uśmiech na naszych twarzach gościł na co dzień a nie tylko od święta.

Fotogaleria...>>>

 


SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY- 5 kwietnia 2016

Obecni szóstoklasiści są drugim rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową i w związku z tym będzie pisać sprawdzian w formule, którą wprowadzono w ubiegłym roku. Zgodnie z nią sprawdzian składa się z dwóch części.

Pierwsza z nich rozpocznie się o godz. 9. Potrwa 80 minut. W przypadku części uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu np. dyslektyków, ta część potrwa 120 minut. W tej części sprawdzane będzie opanowanie przez szóstoklasistów wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym.

Po przerwie, o godz. 11.45 rozpocznie się druga część sprawdzianu - test z języka obcego. W tej części wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów będą zadaniami zamkniętymi. Potrwa ona 45 minut, w przypadku dyslektyków - 70 minut.                             


   Radosnych Świąt Wielkanocnych,

dobrego odpoczynku,

smacznego jajka,

szalonego i wyjątkowego mokrego Śmigusa Dyngusa

oraz samych słonecznych, spokojnych i cudownych dni życzą

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie

 


Stop dla hałasu

11 marca w naszej szkole gościł inspektor BHP, który przybliżył nam zagrożenia wynikające z nadmiernej ekspozycji na źródła hałasu. W spotkaniu udział wzięli wszyscy uczniowie klas I-VI. Zaproszony gość przestrzegł nas przed negatywnym wpływem hałasu na nasze zdrowie. Zwrócił naszą szczególną uwagę na niezwykle powszechne ostatnio słuchanie głośnej muzyki. Każdy chętny uczeń mógł również za pomocą specjalnych słuchawek zatyczkowych przekonać się na jak duży hałas narażone są osoby oglądające mecz czy inne zawody sportowe.

Fotogaleria...>>>

 


Konkurs czytelniczy „Poczytaj mi Mamo”

U dzieci istnieje bardzo duża potrzeba spędzania wolnego czasu z rodzicami. Wspólne czytanie książek daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i buduje więzi emocjonalne na długie lata. Głośne czytanie jest również niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Uczy myślenia, pogłębia wiedzę ogólną, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa oraz kształtuje nawyk czytania książek.

            Konkurs czytelniczy „Poczytaj mi mamo” miał na celu zachęcić mamy do czytania książek swoim pociechom. W konkursie wzięło udział 42 dzieci (i mam) z klas pierwszych i drugich. Efekt konkursu to setki przeczytanych książek i piękne ilustracje wykonane przez dzieci.

            Dziękuję wszystkim mamom za ich zaangażowanie w krzewienie idei czytania książek dzieciom.

Kliknij, a dowiesz się więcej (wyniki konkursu)

Fotogaleria...>>> 


Jest w roku taki dzień... 

Marzec wyjął grosik srebrny,

teraz będzie mu potrzebny.

Do kwiaciarni marzec pobiegł,

kupić kwiat na Święto Kobiet.

Z okazji Dnia Kobiet wszystkiego co najpiękniejsze - życzą chłopcy!

 


"Czytanie świat Ci Odsłoni"

 

Pod takim hasłem miłośnicy książek prezentowali społeczności uczniowskiej najciekawsze ich zdaniem nowości zakupione z projektu MEN „Książki naszych marzeń”. Przedstawiane przez uczniów recenzje spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, a liczba odwiedzin w bibliotece świadczy o tym, że prezentowane nowości trafiły w gusta czytelników.

Fotogaleria...>>>


Dzień Babci i Dzień Dziadka

„Dzisiaj nowoczesna babcia,
nie chce chodzić w ciepłych kapciach.
I w fotelu się nie buja,
tylko wciąż po świecie hula."

 

W naszej szkole święto Babci i Dziadka jest tradycją wpisaną w kalendarz imprez szkolnych. Ten niezwykły dzień miał miejsce 9 lutego 2016 roku. Uczniowie klas drugich wraz ze swoimi wychowawczyniami -p. Renatą Wójcik, p. Iwoną Kawą i p. Dorotą Wierzchanowską przygotowały program artystyczny. Były wiersze, piosenki, tańce, scenki. Występom towarzyszyły uśmiechy, wzruszenia, łzy radości i duże brawa dla dzieci. Na koniec części artystycznej wszyscy odśpiewali Sto lat, a dyrektor szkoły pan Bolesław Pyznar złożył babciom i dziadkom życzenia. Następnie dzieci obdarowały swoich gości laurkami z życzeniami. Po części artystycznej rodzice uczniów zaprosili babcie i dziadków na słodki poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i jeszcze raz życzymy im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

 Fotogaleria...>>>


Dzień Bezpiecznego Internetu

Wiemy już, że Internet może być fajny i przydatny, ale są też w nim zagrożenia i niebezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać. 9 lutego, już po raz kolejny, Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, organizują w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji nasza szkoła podjęła inicjatywę 2016. Zachęcamy również do odwiedzin stron www.sieciaki.pl oraz www.dbi.pl. Wszystkie działania są realizowane w tym roku pod hasłem:

Lepszy Internet zależy od Ciebie!”


BAL KARNAWAŁOWY

Wszyscy wiemy, że w czasie ferii dzieci się nie nudzą. Ale na zabawy na śniegu, lodowisku czy z komputerem będzie jeszcze dużo czasu, a dzisiaj czyli 18 stycznia wszyscy uczniowie stawili się do szkoły w kolorowych strojach na bal karnawałowy. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną balonikami. Uczniowie klas młodszych licznie przybyli w pięknych, pomysłowych strojach. Przy dźwiękach największych przebojów, prezentowanych przez profesjonalnego DJ, wszyscy bawili się doskonale. W czasie balu odbyła się też sesja zdjęciowa, podczas której zostały uwieńczone wspaniałe stroje. Były również przerwy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy!!! Zabawa była udana. Kolejne takie szaleństwo dopiero za rok. Dalszy ciąg ferii też powinien być udany.                                                           Zapraszamy do FOTOGALERII...>>>

 

FERIE ZIMOWE -  18.01.-31.01.2016

Dobre rady!!!

·         Nie zjeżdżaj na sankach, nartach na drogi i ulice. 

·          

·         Nie zjeżdżaj z górek porośniętych drzewami.

·          

·         Nie rzucaj śnieżkami w pieszych, samochody lub okna.

·          

·         Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte rzeki, stawy czy jeziora.

·          

·         Korzystaj tylko z lodowisk specjalnie przygotowanych do zabaw.

·          

·         Nie nawiązuj kontaktów z obcymi osobami.

·          

·         Zachowaj szczególną ostrożność w czasie przechodzenia przez ulicę.

·          

·         W razie potrzeby, np. w przypadku zabłądzenia, o drogę najlepiej pytaj policjanta lub inną osobę w mundurze.

 

WSZYSTKIM ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH FERII !


KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ph. „Książki naszych marzeń", którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie inicjatyw czytelniczych zachęcających uczniów do czytania książek. W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Książki naszych marzeń" do szkolnej biblioteki zakupiono wybrane przez społeczność uczniowską nowe pozycje wydawnicze. Dzięki dotacji MEN księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacony został o 165 woluminów. Wśród zakupionych książek znaleźć można zarówno pozycje z literatury dla młodszych dzieci, jak i książki dla uczniów z klas starszych. Książki są już dostępne dla czytelników i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Zapraszamy do lektury!

Fotogaleria...>>>


 


14 stycznia   WYWIADÓWKI

 

 


Rozstrzygnięto Gminny KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY STROIK ŚWIĄTECZNY

Miło, że konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

W kategorii I – STROIKI WYKONANE Z MATERIAŁÓW TRADYCYJNYCH-
 z naszej szkoły zostali nagrodzeni:

II miejsce - Mateusz Rówiński klasa Va

W kategorii II – STROIKI WYKONANE Z MATERIAŁÓW WSPÓŁCZESNYCH-
 z naszej szkoły zostali nagrodzeni:

I miejsce - Kamil Trojanowicz klasa VIa

II miejsce - Dominika Deć klasa IVb

II miejsce - Michał Rówiński klasa VIa

23 uczniów otrzymało wyróżnienie 

W GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ z naszej szkoły zostala nagrodzona:

 I miejsce - Paulina Deć klasa II

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

53 uczniów naszej szkoły 12 stycznia 2016 r. przystąpiło do Próbnego Sprawdzianu Szóstoklasisty przygotowanego przez wydawnictwo OPERON. Część pierwsza dotyczyła języka polskiego i matematyki (80 minut), druga – znajomości języka obcego (45 minut), a w przypadku naszej szkoły języka angielskiego.

Ogólnopolski sprawdzian podsumowujący naukę w szkole podstawowej odbędzie się

5 kwietnia 2016 r.

Więcej wiadomości na stonie:

http://www.cke.edu.pl/index.php/sprawdzian-left/o-sprawdzianie-em 


 

 
  Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru przyniesie spokój i radość.

Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,

a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.

Życzenia najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia, spełnienia marzeń,
spokoju oraz pomyślności w Nowym Roku

składają
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie

    


 

 

SPOTKANIE WIGILIJNE

Wielu dorosłych przyzna, że wraz z upływem czasu, czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków. Nie da się ukryć, że niejeden chciałby wrócić do lat młodości, kiedy na każdym kroku zauważało się świąteczne akcenty, które łatwiej trafiały do świadomości i rozsiewały w niej miłą atmosferę oczekiwania. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku, z okazji nadchodzących świąt. Na szczęście w naszej szkole tradycja wspólnych spotkań nie zanika. Również w tym roku uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali przepiękny spektakl, który obejrzeli zaproszeni emeryci, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz cała społeczność uczniowska.

Fotogaleria...>>>

WYSTAWA ŚWIĄTECZNA 

Święta Bożego Narodzenia już tuż, tuż. Na zajęciach działającego przy bibliotece szkolnej kółka plastycznego „Sztuka niepoważna” uczennice wykonały stroiki, którymi potem pochwaliły się przed społecznością uczniowską prezentując je na szkolnej wystawie. 13 grudnia odbył się Gminny Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawione na jarmarku wykonane przez dzieci dekoracje cieszyły się dużym zainteresowaniem i wszystkie znalazły nabywców.

Fotogaleria...>>> 

 


DZIEŃ CHLEBA

Dzień 11 grudnia w naszej szkole miał zapach chleba, a to za sprawą chrupiącego, wiejskiego pieczywa, które w tym dniu królowało na stołach.  Obchody Dnia Chleba rozpoczęły się o godz. 900.Uczennice klas szóstych odświętnie ubrane, zapraszały krótkim wierszem poszczególne klasy wraz z nauczycielem na degustację, częstując cynamonową bułeczką.

Piękną oprawę tworzyły przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Ropie. Panie ubrane były w odświętne, przygotowane specjalnie na tę okazję stroje. Całość dopełniła dekoracja, doskonale współgrająca z akcją. Stoły aż się uginały od pyszności. Oj czego tam nie było. Różne chlebki, chrupiące bułeczki oraz pyszny domowy dżem i miód. Ogromną popularnością cieszył  się domowy twarożek z dodatkami. Wszystko podane było rzecz jasna w glinianych misach i garnkach.

Jak zwykle rodzice nie zawiedli. Wykazali się niezwykłymi talentami kulinarnymi i świetną organizacją. 

Sądząc po zadowolonych minach degustujących, Dzień Chleba można uznać za udane przedsięwzięcie.

Fotogaleria...>>>


Mikołaj

Od wczesnego ranka uczniowie z niepokojem oczekiwali przybycia niezwykłego gościa. Jak co roku odwiedził wszystkich uczniów. Tym, którzy na to zasłużyli, rozdawał prezenty. Każdy chciał sobie zrobić z Mikołajem zdjęcie. Niestety, Mikołaj tak szybko znikał, że na zdjęcia nie można było liczyć. Było wesoło i "pysznie" bo w paczkach nie zabrakło łakoci.

Fotogaleria...>>>


Popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. W ten magiczny dzień dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, głównie o swoim wybrańcu. Chłopcy już znali tajemnice ich przyszłości, gdyż w imieniny ich patronki, świętej Katarzyny, dnia 25 listopada spotykali się na podobne wróżby. Jednak z czasem Katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne Andrzejki. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Z tego powodu Samorząd Uczniowski Szkoły zorganizował dla całej społeczności uczniowskiej klas IV-VI  dyskotekę. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość… no cóż…zawsze może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

Fotogaleria...>>>


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Kiedy?...Warto troszkę poszukać samemu. Może w dawno zapomnianej Encyklopedii, która leży zakurzona na półce?

Szukając książki, na pewno znajdziemy misia. Każdy z nas ma małego, albo dużego, burego, albo kolorowego pluszowego misia. 25 listopada uczcijmy Światowy Dzień Pluszowego Misia! Przytulmy go mocno, bo jest i będzie przez nas bardzo KOCHANY.

Fotogaleria...>>>


DZIEŃ ORZECHA WŁOSKIEGO

19 listopada w naszej szkole królował orzech włoski, trochę zapomniany i niedoceniany. A szkoda, gdyż posiada wiele drogocennych składników a jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do kuchni. Stosowany jest między innymi w kosmetologii i medycynie jako składnik leków, nalewek czy maseczek. Wprawdzie jest dosyć kaloryczny, ale składa się ze "zdrowego tłuszczu" niezwykle cennego dla naszego organizmu. Ponadto jego spożywanie korzystnie wpływa na pracę kory mózgowej.

I o to głównie nam chodziło- usprawnić  jakość działania "naszych szarych komórek". Wszyscy z apetytem chrupali tę zdrową przekąskę, która mamy nadzieję wyprze niezdrowe, śmieciowe "smakołyki".

Fotogaleria...>>>


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

 

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości.

                


ŚNIADANIE DAJE MOC

 8 listopada w całej Polsce to Dzień Śniadanie Daje Moc obchodzony w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.  (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) W bieżącym roku przypadał on w niedzielę, dlatego w dniu 6 listopada b.r. klasy I-III naszej szkoły w związku z realizacją zadań „Szkoły promującej zdrowie” wzięły udział w tej szeroko promowanej akcji. Główne cele tego przedsięwzięcia to:

1. Zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

2. Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

W ramach prowadzonej akcji promowano 12 następujących zasad zdrowego odżywania:

1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.

3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.

7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.

8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.

9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.

10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

11. Dobrą wodą gaś pragnienie.

12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Każda klasa wraz z rodzicami i wychowawcą przygotowała smaczny i zdrowy posiłek, do którego wykorzystano świeże warzywa, nabiał, ciemne pieczywo oraz zdrowe soki owocowe i wodę mineralną. Na kanakach wyczarowano kotki, zajączki, grzybki, biedronki łącząc ze sobą różnokolorowe produkty. Dzieci z apetytem jadły marchewkę, paprykę, pomidorki koktajlowe, ogórki, rzodkiewkę i inne warzywa. Samodzielnie wykonywały owocowe szaszłyki, desery i inne wspaniałości. Uczyły się łączenia produktów, samodzielnego krojenia, dekorowania, nakrywania i podawania do stołu. Cały czas towarzyszyły im zasady zdrowego żywienia oraz zasady związane z przestrzeganiem higieny. Poznały również piramidę żywienia, dzięki czemu przekonały  się, które produkty należy włączyć do codziennych posiłków, a które wyeliminować. To był wspaniały dzień. Połączono teorię i działania praktyczne służące promocji zdrowego żywienia. 

Fotogaleria...>>> 


ZATRZYMUJEMY JESIEŃ NA DŁUŻEJ

Tradycyjnie jak co roku październik jest miesiącem, w którym na lekcjach wychowania fizycznego zamieniamy się w piechurów. Tegoroczna jesień była łaskawa dla pasjonatów pieszych wycieczek, więc postanowiliśmy skorzystać z jej dobrodziejstw. I tak oto wybraliśmy się na podziwianie naszej” małej ojczyzny” przyodzianej w kolorowe jesienne barwy. Widoki jak zwykle zapierały dech w piersiach. Mamy nadzieję, że za rok aura również dopisze i jesienne wędrówki staną się naszą tradycją. 

Fotogaleria...>>>


AKTYWNE WTORKI - RUCH TO ZDROWIE

 

Długie wtorkowe przerwy od września tego roku upływają w naszej szkole pod hasłem „Ruch to zdrowie”. Zachęcamy uczniów zwłaszcza młodszych klas do gimnastyki międzylekcyjnej, która korzystnie wpływa na pracę „szarych komórek”, bo nie ma nic lepszego niż ćwiczenia gimnastyczne po długich godzinach siedzenia bez ruchu w ławkach szkolnych. Mamy nadzieję, że zwyczaj „aktywnych wtorków” przyjmie się w naszej szkole na stałe.

Fotogaleria...>>>


SZKOŁA TO ZDROWIE

Rozpoczął się drugi rok realizacji programu „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”. W dalszym ciągu staramy się propagować zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną w każdej formie.

Pod hasłem „ Szkoła to zdrowie” obchodzone było w tym roku w naszej szkole święto KEN. Tematyka uroczystej akademii związana była z zagadnieniami dotyczącymi zdrowia i racjonalnego odżywiania. Nauczycieli bowiem ten temat również dotyczy. Scenki przygotowane przez uczniów klasy VI b były przedstawione w bardzo obrazowy i humorystyczny sposób, który trafił do odbiorców. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Powyższa scenka została również odegrana dla uczniów naszej szkoły jako element pedagogizacji z zakresu zdrowia i roli witamin w naszym jadłospisie. Dzieciaki występ kolegów przyjęły w bardzo entuzjastyczny sposób. Miejmy również nadzieję, iż informacje zawarte w przekazie zostaną wykorzystane przez nich w codziennej diecie.

Fotogaleria...>>>


PASOWANIE NA UCZNIA

Dnia 14 października 2015 roku naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Na tę uroczystość przybyli nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Każdy uczeń otrzymał Dyplom Pasowania. Rodzice uczniów przygotowali słodki poczęstunek. Na zakończenie uroczystości wszyscy stanęli do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

 

Pierwszoklasiści, jesteście pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły - gratuluję!

Fotogaleria...>>>


14 października 2015 r.

 

 

 Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 
składamy wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Szkoły
najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, satysfakcji
oraz zadowolenia z trudnej i niezmiernie ważnej pracy.

Życzy Samorząd Uczniowski

 Fotogaleria...>>>


1 października - rozpoczął się drugi miesiąc nauki

Przypominamy o podstawowych zasadach zachowania się na terenie szkoły:

- dbamy o higienę w łazienkach

- kulturalnie zachowujemy się w szatni i świetlicy

- stosujemy obuwie zamienne

- prawostronnie poruszamy się po korytarzach i schodach

- szanujemy przybory i sprzęt szkolny

- używamy magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry i do widzenia.


 W roku szkolnym 2015/2016 w dalszym ciągu realizujemy projekt

 "Szkoła Promująca Zdrowie"-
                                       

 czytaj więcej w zakładce Projekt "Szkoła Promujaca Zdrowie".


BEZPIECZNI W POBLIŻU BUDOWY

10 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Skanska „Bezpieczni w pobliżu budowy”.

W ramach tej akcji w naszej szkole zorganizowane zostało przedstawienie, podczas którego uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego trzeba nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli w wesołej atmosferze ugruntować wiedzę na temat bezpiecznego zachowania na drodze i w pobliżu budowy, a za sprawą elementów odblaskowych, które otrzymali, będą lepiej widoczni i dzięki temu bezpieczniejsi. 

Poniżej znajduje się  link do gry symulacyjnej:

 http://www.skanska.pl/O-Skanska/Zrownowaony-rozwoj/Spoeczna-odpowiedzialno/Bezpieczestwo/Bezpieczni-w-pobliu-budowy/Materiay-edukacyjne/Gra-symulacja/

Fotogaleria...>>


                       10 września WYWIADÓWKI


We wrześniu 2015 r. nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest on skierowany do pierwszoklasistów, ich rodziców oraz nauczycieli. Główny cel programu to nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie należy stosować w domu, w szkole, na drodze. Akcja od lat cieszy się wsparciem Komendy Głównej Policji i Kuratoriów Oświaty. Uczniowie klas pierwszych będą realizować program poprzez uczestniczenie w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa. Zrealizowanie zajęć uprawnia szkołę do posługiwania się certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

 

 „Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz te trasę- ważne jest, byś poznał zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia”.

https://akademiapuchatka.pl/pl/dla-dzieci

 


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

wtorek, 1 września 2015 r.

* Msza św. w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych

* uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

* spotkanie z wychowawcami klas

 

Dzień dobry, szkoło, wchodzimy znów do twoich klas
i szkolny dzwonek jak werbel marsza gra.
Znajome kąty wesoło też witają nas.
Dzień dobry, szkoło wakacji minął czas!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odwiedzin :

Szkoła Podstawowa nr 1 im.KaOSG    38-312 Ropa 780     sp1@eu-ropa.pl     

Wyswietlen: 0