Noc Bajek

NOC BAJEK

Noc z 25 na 26 listopada 2016 roku dla uczniów klas III i IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie była czasem wyjątkowym i długo oczekiwanym. Uczniowie zderzyli się z baśniami, bajkami i bajeczkami pod różną postacią – byli uczestnikami „Nocy Bajek”. Imprezę z wielkim rozmachem i troską o najmniejszy szczegół przygotowała Pani Barbara Malisz – nauczyciel bibliotekarz naszej szkoły. Do bladego świtu czuwała nad jej przebiegiem mając do pomocy kilku rodziców i nauczycieli. „Noc Bajek” przygotowana została w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego w naszej szkole.

„Noc Bajek” rozpoczęła się w piątek o godzinie 16.00. Nieco wcześniej  uczniowie wraz z rodzicami przekraczali próg szkoły wyposażeni w niezbędne rzeczy i rekwizyty. Rodzice wnosili pościel, materace, śpiwory, piżamy, pluszaki, suchy prowiant i obowiązkowo ulubione bajki.

Pierwszą część imprezy rozpoczął występ grupy teatralnej „F–ART” (FANABERIE ARTYSTYCZNE) działającej przy bibliotece szkolnej, lalkowym przedstawieniem teatralnym opartym na baśni literackiej Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Widzowie w skupieniu przeżywali smutne losy Marysi i jej małych przyjaciół – krasnali. W odbiorze tej baśni dzieciom pomagała starannie dobrana muzyka, scenografia a także mnóstwo zgromadzonych oraz ręcznie wykonanych, przez Panią Malisz i jej podopiecznych, rekwizytów. Kolejne przedstawienie „Gdy sennie chce przyjść” miało charakter humorystyczny i wykorzystano w nim wiersze dla dzieci polskich poetów współczesnych oraz popularne dziecięce zabawy i wyliczanki. Szkolną salę gimnastyczną wypełniały gromkie brawa. Wszyscy czuli się docenieni, gdyż na tę część imprezy przybył gość specjalny Pan Jan Morańda - Wójt Gminy Ropa , który zabawiał dzieci opowiadaniem historyjek ze swojego dzieciństwa.

Po tej części programu nastąpiła słodka niespodzianka. Dla każdego ucznia była przygotowana porcja różnorodnych ciast i ciasteczek. Autorami wypieków byli rodzice, a ich hojność przeszła wszelkie oczekiwania. Swój udział w trakcie imprezy zaakcentował również realizowany w naszej placówce program „Szkoły promującej zdrowie”. Koordynatorzy programu zadbali o świeże owoce, których było pod dostatkiem.

W kolejnym punkcie programu „Nocy Bajek” uczniowie poszukiwali zagubionych złotych pantofelków Kopciuszka. Dzieci, które w loterii fantowej wylosowały mapy, wraz z grupą swoich koleżanek i kolegów ruszyli na poszukiwanie pantofelków po wygaszonym budynku szkoły, kierując się instrukcjami umieszczonymi na mapach. Emocjom nie było końca. Przemierzając ciemne korytarze (tylko przy blasku latarek) spotykali bajkowe postacie, które udzielały im wskazówek, żądając w zamian wykonania pewnych zadań. Emocjom nie było końca.

Na holu szkolnym przygotowana została również wystawka nowości wydawniczych zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci mogły zapoznać się z najnowszą ofertą czytelniczą naszej biblioteki.

To, na co uczniowie z niecierpliwością czekali od godziny 16.00 nastąpiło teraz – był to „Bal piżamowy”. Zabawnie wyglądające dzieci przebrane w piżamy i w kapcie o ciekawych i śmiesznych kształtach tańczyły na parkiecie przy nastrojowym świetle. Hitem tej piżamowej dyskoteki stał się utwór wykorzystany w przedstawieniu „Gdy sen nie chce przyjść” –„Chocolate”. Wybór królowej i króla balu był tak przemyślany, że zostało nim każde dziecko. Kiedy zmęczenie dawało już o sobie znać sala balowa zamieniła się w salę kinową. Uczniowie odpoczywali przy projekcji bajki „Kraina Lodu” przeżywając perypetie głównych bohaterów.

Opiekunom wydawało się, że w trakcie oglądania bajki nadchodzi sen. Byli w błędzie. Właśnie wtedy dzieci zregenerowały swoje siły i były gotowe do dalszych harców i zabaw. Chociaż rodzice czytali dzieciom bajki na dobranoc, dopiero kilka godzin po północy sen zmorzył tych najbardziej wytrwałych. Sypialnie umieszczone w 4 salach lekcyjnych wypełniały się powoli po brzegi. Ta noc dla nich była bardzo krótka, bo tuż po godzinie szóstej nastąpiła pobudka. Kiedy rodzice o godzinie siódmej rano odbierali swoje pociechy na ich twarzach malował się zachwyt. Każdy z nich deklarował chęć udziału w następnym takim przedsięwzięciu.

Anna Maczuga

Więcej zdjęć znajdziesz w Fotogalerii...>>>