2021-04-22     Łukasza, Kai, Nastazji     "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen    

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Ropie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście: pan Jan Morańda Wójt Gminy Ropa, pan Stefan Kłapyk dyrektor ZOPO, oraz rodzice uczniów. Najlepsi uczniowie naszej szkoły za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Nagrodzeni zostali również najlepsi sportowcy. Po uroczystym apelu uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami rozeszli się do klas, gdzie otrzymali świadectwa.  

Fotogaleria...>>>


Bezpieczne wakacje

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, w dniu 22.06.2017 r. w Szkole Podstawowej w Ropie, odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Zostały przypomniane przepisy ruchu drogowego, zasady bezpiecznego przebywania w akwenach wodnych i bezpieczeństwa w czasie zabaw. 


Dzień Dziecka


Sprawozdanie z przebiegu szkolnego konkursu informatycznego

W maju odbył się szkolny konkurs informatyczny na najciekawszą prezentację multimedialną przygotowany przez p. Danutę Szydłowską i p. Reginę Łukaszyk. Celem konkursu było:

a) pokazanie możliwości płynących z umiejętnego posługiwania się multimediami,

b) zwiększenie świadomości multimedialnej,

c) pobudzanie aspiracji poznawczych i twórczych poprzez wykorzystanie technik informatycznych

d) ujawnienie i rozwijanie uzdolnień oraz zainteresowań uczniów poprzez tworzenie własnych opracowań zadanych zagadnień.

Komisja wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Jakub Kulka kl. VIa

II miejsce – Michał Maczuga i Wiktor Pękala kl. IVb

III miejsce – Łukasz Karpl i Kamil Głąb VIb

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Witaminowy tydzień kolorów w naszej szkole

Samorząd Uczniowski ogłosił w maju tydzień kolorów. Uczniowie, a nawet nauczyciele, chętnie włączyli się do zabawy i każdego dnia dostosowali ubiór do wybranego koloru. Na fotografiach widać uśmiechniętych uczniów w czerwonej, żółtej, niebieskiej, zielonej i fioletowej odsłonie.

Aktyw SU przygotował na każdy dzień krótkie scenki propagujące zdrowe odżywianie i dbałość o taki dobór posiłków, by były one bogate w witaminy.  

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji.

Fotogaleria...>>>

 


Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

 

 

 

 

Fotogaleria...>>>


SESJA FOTOGRAFICZNA W SZKOLE

Wszystkich uczniów informujemy, iż w dn.24 maja  w godz. 830-1200 w naszej szkole zorganizowana zostaje sesja fotograficzna. Wszystkie osoby zainteresowane zrobieniem sobie zdjęć pamiątkowych, legitymacyjnych, itp.
Zachęcamy do skorzystania z okazji.

 


ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Dnia 5 maja. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Treści historyczne, związane z tym doniosłym dla Polski wydarzeniem, zaprezentowali uczniowie w ciekawym montażu słowno-muzycznym. Recytacjom uczniowskim towarzyszyły pieśni patriotyczne oraz słowa narratora. Na koniec dyrektor szkoły podziękował uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie akademii oraz powiedział kilka zdań na temat tego doniosłego w dziejach naszego narodu wydarzenia. Program przygotowały panie Danuta Szydłowska, Aneta Karp, Mariola Cetnarowska oraz pan Jerzy Nowicki.

Fotogaleria...>>>


2 maja - Dzień Flagi 


1 MAJA

 

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.

 

 


Szkolny konkurs recytatorski

25 kwietnia 2017 odbył się szkolny konkurs recytatorski, przygotowany przez p. Barbarę Haluch, p. Dorotę Wierzchanowską, p. Karolinę Drzymałę. Wzięło w nim udział dwanaścioro uczniów klas  IV - VI, wyłonionych w klasowych eliminacjach. Celem konkursu było propagowanie piękna poezji, kształtowanie kultury żywego słowa, doskonalenie umiejętności recytatorskich, upowszechnianie kultury języka oraz aktywizowanie miłośników poezji.

Uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory, a jury dokonało oceny występów. Komisja w składzie: przewodnicząca p. K. Drzymała, p. B. Haluch, p. D. Wierzchanowska i p. Anna Maczuga, wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Magdalena Konieczny kl. IVa

II miejsce – Magdalena Maczuga kl. Vb

III miejsce – Zuzanna Deć kl.VIb 

Wyróżnienie – Amelia Gruca kl. VIa        

                 Fotogaleria...>>>


Konkurs grafiki komputerowej na e-kartkę świąteczną został rozstrzygnięty.

Niestety nie przyznano I, II ani III miejsca.

Wyróżnienie otrzymał uczeń klasy VIa Damian Prorok.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Gdy nadejdzie Wielkanocny poranek
Niech spełnią się życzenia tęczowych pisanek... 
Mazurków kajmakowych, bazi srebrzystych,
Bogatego zająca i kurczaczków puszystych. 

 Życzenia składają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie


 Rocznica śmierci Ojca Świętego

Dnia 5 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły zebrali się po raz kolejny, by uczcić rocznicę śmierci Wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego grupa uczniów zaprezentowała krótki montaż słowno – muzyczny, przypominający fakty z życia Karola Wojtyły. Przytoczone zostały również słowa, jakie kierował on do dzieci i młodzieży już jako Ojciec Święty. Podczas występu wszyscy usłyszeli zagraną przez uzdolnionych muzycznie kolegów „Barkę” – ulubioną pieśń Jana Pawła II. Kilka słów skierowali do uczniów pani dyrektor Anna Maczuga oraz ksiądz Łukasz Dutka. 

                                                                                                                Fotogaleria...>>>


 

 

 UWAGA!  

29 marca 2017 o godz. 13. 30 w sali gimnastycznej odbędzie się zebranie Rodziców z Dyrektorem oraz Pedagogiem szkolnym.

Zapraszamy


Żegnaj zimo, witaj wiosno

 

 Wiosna tego roku przyszła do nas znienacka, trochę nas zaskoczyła. Nie zdążyliśmy się do jej powitania przygotować. Nie utopiliśmy marzanny, nie poszliśmy na wagary. No, cóż tego już nie nadrobimy.

21 marca już był i wiosna panoszy się na całego. Może w przyszłym roku nas nie zaskoczy? 

  

                               


Góra Grosza 2017

Uczniowie naszej szkoły znowu wykazali się empatią ponieważ zdecydowali się ponownie pomóc dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Każdy przynosił tyle, ile mógł – w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

Uczniowie wraz z wychowawcami zebrali 12,5 kg monet co dało łączną kwotę 172,12 zł.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy okazali się sercem i włączyli się do akcji
wrzucając chociażby 1 grosz!

 


Razem zmieniamy Internet na lepsze  

7 lutego, już po raz 13. w Polsce i w ponad stu krajach na świecie, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci. Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy Internet na lepsze” podkreśla rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Zachęcamy do odwiedzenia stron www.sieciaki.pl oraz www.saferinternet.pl 

 


Walentynki -14 II

     


 

FERIE ZIMOWE        30 stycznia -12 lutego 2017

Dobre rady:

      Nie zjeżdżaj na sankach, nartach na drogi i ulice. 

·          

·         Nie zjeżdżaj z górek porośniętych drzewami.

·          

·         Nie rzucaj śnieżkami w pieszych, samochody lub okna.

·          

·         Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte rzeki, stawy czy jeziora.

·          

·         Korzystaj tylko z lodowisk specjalnie przygotowanych do zabaw.

·          

·         Nie nawiązuj kontaktów z obcymi osobami.

·          

·         Zachowaj szczególną ostrożność w czasie przechodzenia przez ulicę.

 

Wszystkim życzymy udanych ferii


 

 

WYWIADÓWKI - 27 stycznia

 

 


 BAL KARNAWAŁOWY

26 stycznia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, przystrojoną balonami i serpentynami. W szkole pojawiły się wróżki, księżniczki, koty w butach, pszczółki i przeróżne cudaki. Humor dopisywał wszystkim. Zabawę urozmaicały konkursy. Znakomicie spisali się też rodzice, którzy przygotowali przepyszne ciasta  i zdrowe przekąski. Wszyscy bawili się świetnie.

 

 


Z serca życzenia składamy...

W naszej szkole zapraszanie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta stało się tradycją na stałe wpisaną w kalendarz imprez szkolnych. W  tym roku ta wspaniała uroczystość odbyła się 24 stycznia 2017r. Dzieci z wielkim zangażowaniem zaprezentowały występ artystyczny. Zaproszeni goście mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Z dumą patrzyli na swoje wnuki, które jak najlepiej chciały wyrazić swoją miłość i szacunek. Następnie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane,piękne i kolorowe laurki. Zakończeniem uroczystości był słodki poczęstunek przy kawie i herbacie.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil
w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

 Serdecznie dziękujemy BABCIOM i DZIADKOM za tak liczne przybycie, 
a MAMOM za wspaniałe wypieki i pomoc w organizacji uroczystości.

Wesołych Świąt
Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku
życzą
Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie SP1

JASEŁKA

Grudzień to magiczny czas, czas oczekiwania na Boże Narodzenie, spotkania opłatkowe są okazją do wspólnego przeżywania nastroju zbliżających się świąt.
W bożonarodzeniowy nastrój wprowadziły wszystkich jasełka w wykonaniu uczniów klas III pod kierunkiem pań Renaty Wójcik, Doroty Niedzielskiej i Katarzyny Drąg. Dzieci w pięknie przygotowanych strojach przedstawily sceny z narodzenia Chrystusa.

Fotogaleria...>>>


 

 Serdecznie zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym odbędzie się sprzedaż ozdób świątecznych wykonanych przez dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum.

 


Warsztaty - papier czerpany

5 grudnia odbyły się zajęcia warsztatowe. Dzięki tym zajęciom  uczniowie zapoznali się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Zrozumieli w jaki sposób ludzie wpadli na pomysł wytwarzania papieru i dlaczego był im tak bardzo potrzebny. Na zajęciach warsztatowych każdy z uczniów mógł wyczerpać papier z zatopionymi roślinami,  na specjalnej ramce. Poznali stare kroje pism, sami spróbowali pisać zaostrzonym patykiem i gęsim piórem. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

Fotogaleria...>>>


Jestem mały, wiem więcej -

mali strażacy z OSP Ropa już wiedzą bardzo dużo

„Jestem mały, wiem więcej” to hasło projektu zrealizowanego w naszej szkole przez Ochotniczą Straż Pożarną w Ropie przy współpracy Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa małopolskiego.

Projekt trwał od października do listopada. W ramach projektu przeszkolono 19 uczniów z trzecich klas w zakresie informowania społeczeństwa o zagrożeniach, kształtowania postawy obywatelskiej, postępowania w czasie burzy i powodzi, zagrożeń cywilizacyjnych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia, które odbywały się zarówno w szkole jak i na remizie były prowadzone przez dh Bogusława Łukaszyka - zawodowego strażaka oraz panią Reginę Łukaszyk ratownika medycznego i nauczyciela wf w naszej szkole.

Ponadto zorganizowano dla uczniów wycieczkę do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Staży Pożarnej w Gorlicach, gdzie uczestnicy projektu poznali pracę strażaka-zawodowca, obejrzeli specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz zasady funkcjonowania Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego. Każdy z uczestników otrzymał kompletne umundurowanie koszarowe, w którym zobowiązany był uczestniczyć na zajęciach.

29 listopada br. odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia projektu w którym wzięli udział przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz zaproszeni goście. Każdy uczestnik projektu zdał egzamin i otrzymał stosowny certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu oraz nagrody w postaci maskotki-Strażaka. To jedyny w tym roku, a drugi w historii realizowany na terenie powiatu gorlickiego projekt skierowany do młodych adeptów pożarnictwa. Nasza szkoła miała zaszczyt i przywilej uczestniczenia w tym projekcie. 

Fotogaleria...>>>

  

 Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z podsumowania projektu "jestem mały, wiem więcej".

http://gorlice.tv/4765-mali-strazacy-z-osp-ropa-juz-wiedza-bardzo-duzo.html 


 


Noc Bajek

Noc z 25 na 26 listopada 2016 roku dla uczniów klas III i IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie była czasem wyjątkowym i długo oczekiwanym. Uczniowie zderzyli się z baśniami, bajkami i bajeczkami pod różną postacią – byli uczestnikami „Nocy Bajek”. Imprezę z wielkim rozmachem i troską o najmniejszy szczegół przygotowała pani Barbara Malisz – nauczyciel bibliotekarz naszej szkoły. Do bladego świtu czuwała nad jej przebiegiem mając do pomocy kilku rodziców i nauczycieli. „Noc Bajek” przygotowana została w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego w naszej szkole.

Czytaj więcej...

Fotogaleria...>>>


Dzień Pluszowego Misia

W dniu 23 listopada wszystkie dzieci z klas I -III uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole obchodzenie tego święta to już tradycja. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi misiami. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.

Fotogaleria...>>>


UWAGA!

Działająca przy bibliotece szkolnej grupa teatralna "F-ART" wraz z opiekunem, zaprasza dzieci z klas III i IV na "Noc Bajek", która odbędzie się w dniach 25/26 listopada. W ramach "Nocy Bajek" proponujemy dwa spektakle teatralne, konkurs plastyczny, czytanie i projekcję bajek, bal piżamowy, loterię fantową oraz nocne poszukiwania pantofelków Kopciuszka. Oświadczenia rodziców wyrażających zgodę na udział dziecka w "Nocy Bajek" przyjmowane będą w bibliotece szkolnej do 21 listopada 2016 r. 

Zapraszamy


 11 LISTOPADA

"...Podporą ci będzie i brzaskiem 
  Ta ziemia tak bujna, tak żyzna,

  Nią ci Ja jestem na zawsze

Twa ukochana Ojczyzna..."

 

GMINNE OBCHODY 98 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI ODBĘDĄ SIĘ 11 LISTOPADA 2016 ROKU W KOŚCIELE PW. MATKI BOŻEJ WSPOMOŻENIA WIERNYCH W ROPIE O GODZINIE 11 00.

ZAPRASZAMY


 
 

  

W roku szkolnym 2016/2017 w dalszym ciągu realizujemy projekt Szkoła Promująca Zdrowie

             czytaj więcej w zakładce Projekt "Szkoła Promujaca Zdrowie".

 


Spotkanie z policjantem

Dnia 4 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto stosować elementy odblaskowe, jak bezpiecznie podróżować w samochodzie. Omówione zostały również zasady bezpiecznego poruszania się i przechodzenia przez ulicę. Większość z omawianych zagadnień była dzieciom znana, co powinno świadczyć o umiejętności właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Nie mniej przekazywanie informacji w tym zakresie zwłaszcza przez policjanta, na pewno pozwoli na utrwalanie bezpiecznych zachowań przez dzieci Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania, na które policjanci chętnie odpowiadali. Spotkania z przedstawicielami Policji są jednym z wielu działań realizowanych w ramach Programu Profilaktycznego naszej szkoły.

Fotogaleria...>>>


 Pasowanie na ucznia

 

                                                   Fot. Z. Niezgoda

Fotogaleria...>>>


Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Wójt gminy pan Jan Morańda podziękował pedagogom oraz wszystkim pracownikom szkoły za ich pracę dla dobra wszystkich uczniów.Część artystyczną przygotowali uczniowie pod okiem pań Jadwigi Piszczek i Reginy Łukaszyk oraz przepięknie zaśpiewali kilka piosenek z akompaniamentem pana Jerzego Nowickiego. Do życzeń dołączyły się przedszkolaki. Na koniec rodzice złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły serdeczne życzenia i zaprosili na słodki poczęstunek.

Fotogaleria...>>> 


Teatr 

 

 

 

 

Fotogaleria...>>>


UWAGA!

W związku z planowanymi w naszej szkole obchodami Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna organizuje konkurs na najładniejszego, ręcznie uszytego misia. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. W bibliotece szkolnej dostępne są formy na małe i duże pluszaki. Uszyte misie z przypiętą metryczką należyprzynieść do biblioteki szkolnej do 18 listopada 2016 r. Wszystkie misie zostaną zaprezentowane społeczności uczniowskiej na wystawie ph. "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!"

Zapraszamy


 Cyrk

26 września do naszej szkoły przyjechał cyrk. Występ rozpoczął się od wspaniałego pokazu akrobatycznego. Wystąpił także wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Największe zainteresowanie wzbudził wąż, który wywołał wiele emocji. Każdy mógł dotknąć węża, a niektóre dzieci trzymały go na rękach. Wspaniały występ cyrku zakończył się gromkimi brawami.

 

Fotogaleria...>>> 


 Akademia Bezpiecznego Puchatka

We wrześniu 2016 roku nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest on skierowany do pierwszoklasistów, ich rodziców oraz nauczycieli. Główny cel programu to nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie należy stosować w domu, w szkole, na drodze. Akcja od lat cieszy się wsparciem Komendy Głównej Policji i Kuratoriów Oświaty. Uczniowie klas pierwszych będą realizować program poprzez uczestniczenie w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa. Zrealizowanie zajęć uprawnia szkołę do posługiwania się certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

 

 „Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz te trasę- ważne jest, byś poznał zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia”.

https://akademiapuchatka.pl/pl/dla-dzieci

                             15 września - WYWIADÓWKI

Spakowane plecaki, wygaszone ognisko 
żegnaj lesie zielony, żegnaj złocista szyszko.
Już skończone wakacje i przygoda wesoła,
łąka wrzosem zakwitła dzwonkiem wzywa nas szkoła.


Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017 

czwartek, 1 września 2016 r.

* Msza św. w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych

* uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

* spotkanie z wychowawcami klas

 

 

Odwiedzin :

Szkoła Podstawowa nr 1 im.KaOSG    38-312 Ropa 780     sp1@eu-ropa.pl     

Wyswietlen: 0